Your Councillors
Local councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward that they were elected to serve in.
They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any resident to talk to their councillor face to face.
Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually.
To find your councillor please use the below links:
-
Myla ArcenoMartins Wood
Labour & Co-operative
Mayor
-
Julie Ashley-WrenChells
Liberal Democrat
-
Sandra BarrSt Nicholas
Labour & Co-operative
Executive Member - Co-operative Council and Neighbourhood Communities
-
Philip Bibby CCWoodfield
Conservative
Leader of the Opposition and Conservative Group
-
Stephen BoothChells
Liberal Democrat
Deputy Leader of the Liberal Democrat Group
-
Lloyd BriscoeMartins Wood
Labour & Co-operative
Executive Member - Economy and Transport
-
Rob BroomShephall
Labour & Co-operative
-
Jim BrownOld Town
Labour & Co-operative
Deputy Mayor
-
Forhad ChowdhuryRoebuck
Labour & Co-operative
-
Nazmin ChowdhuryBedwell
Labour & Co-operative
-
Michael DowningSymonds Green
Labour & Co-operative
-
John DuncanOld Town
Conservative
-
Bret FaceyLongmeadow
Conservative
Deputy Leader of the Opposition and Conservative Group
-
Alex FarquharsonLongmeadow
Conservative
-
Richard HenrySt Nicholas
Labour & Co-operative
Leader of the Council (Regeneration, Communications and Strategic Partnerships)
-
Jackie HollywellSymonds Green
Labour & Co-operative
Executive Member - Community Safety and Equalities
-
Chris HowellsRoebuck
Conservative
-
Mason HumberstoneBandley Hill
Labour & Co-operative
-
Wendy KerbyBandley Hill
Conservative
-
Graham Lawrence CCWoodfield
Conservative
-
Mrs Joan LloydBandley Hill
Labour & Co-operative
Executive Member - Resources and Transformation
-
Lin Martin-HaughPin Green
Labour & Co-operative
-
Conor McGrathBedwell
Labour & Co-operative
-
Andy McGuinnessManor
Liberal Democrat
-
Maureen McKayPin Green
Labour & Co-operative
-
Sarah MeadShephall
Labour & Co-operative
-
Adam Mitchell CCLongmeadow
Conservative
-
Margaret NotleyWoodfield
Conservative
-
Robin Parker CCManor
Liberal Democrat
Leader of the Liberal Democrat Group
-
Claire ParrisSt Nicholas
Labour & Co-operative
-
Ellie PlaterBedwell
Labour & Co-operative
-
Loraine RossatiOld Town
Labour & Co-operative
Executive Member - Culture, Leisure and Information Technology
-
Graham SnellManor
Liberal Democrat
-
Simon SpellerShephall
Labour & Co-operative
Executive Member - Environment and Performance
-
Baroness Dr Sharon Taylor of Stevenage, OBESymonds Green
Labour & Co-operative
-
Jeannette ThomasPin Green
Labour & Co-operative
Deputy Leader of the Council - Executive Member - Housing and Housing Development
-
Carolina VeresMartins Wood
Labour & Co-operative
-
Anne WellsRoebuck
Labour & Co-operative
-
Tom WrenChells
Liberal Democrat